Augusztus 29-én tartották a 74. Bányásznap országos központi ünnepségét Oroszlányban, ahol több kollégánk „Kiváló Bányász” elismerésben részesült, valamint miniszteri elismerő oklevelet vagy Bányász szolgálati oklevelet kapott. Ezúton is gratulálunk a kitüntetésekhez!
A bányásznapi ünnepségeket 1951 előtt bányavidékenként eltérő időpontban rendezték, a bányászok nehéz és küzdelmes munkájának megbecsülésére. 1951-től szeptember első vasárnapján országosan egységesen tartják, emléket állítva az 1919. szeptember 6-án eldördült tatabányai csendőrsortűz áldozatainak.
A bányászok munkája az évtizedek során sokat változott, ám fontossága nem csökkent. Az új idők kihívásai rendkívüli szakértelmet igényelnek. Az energetikai trilemma meghatározza mindennapjainkat: az emberiség növekvő energiaszükséglete mellett gondoskodnunk kell az ellátásbiztonságról; meg kell felelnünk a fenntarthatósági elvárásoknak és szabályozásoknak; és mindeközben szem előtt kell tartanunk az anyagiakat, a megfizethetőséget is. Ezt a folyamatot csakis és kizárólag kiváló megoldásokkal lehet véghez vinni.
Az elmúlt években számtalanszor bizonyítottuk, hogy a MOL-csoport birtokában van a tudásnak, amely szükséges az átmenet minél zökkenőmentesebb menedzseléséhez. Éppen ezért működtetjük azokat a programjainkat, amelyekkel nemcsak szinten tartjuk, növeljük is a rendelkezésre álló hazai kőolaj- és földgáztermelést. Ebben a magyar bányászközösségnek elévülhetetlen érdemei vannak. Büszkék vagyunk kollégáink kiemelkedő teljesítményére, és gratulálunk a Bányásznap alkalmából átadott állami kitüntetésekhez!
A rendezvényen részt vett a MOL Magyarország Kutatás-Termelés Igazgatója, Schubert Archibald, aki egyben a Magyar Bányászati Szövetség elnöke. Beszédében kiemelte, hogy nemcsak a kitermelt nyersanyagok, hanem a megjelenő modern technológiai fejlesztések is napról napra változnak az iparban.
Egy dolog viszont nem változott: a bányászat és az azt művelő nagytudású és képzett szakemberek fontossága, legyen szó gáz, folyékony vagy szilárd energiahordozókról, érces vagy nem-érces nyersanyagokról. Szinte nem telik el úgy nap, hogy ne kerüljön be az adott nap legfontosabb történései közé, akár magyarországi akár világ szinten, olyan hír, ami ne az energiával és nyersanyagokkal foglalkozna. Ebben a helyzetben a bányászat, a bányász szaktudás és a bányász tapasztalat felértékelődik. Azok a nyersanyagok, amivel napjainkban a világot működtetjük, közösségünk keze munkáját dicsérik.
– fejtette ki.
Schubert Archibald továbbá beszélt a jövő kihívásairól is.
A természeti környezetünkben történő változásokat szinte nap mint nap tapasztaljuk, ugyanígy a bányászat továbbfejlődése sem maradhat el. Talán a következő időszak egyik legnagyobb kihívása lesz, hogy a bányászat egy fenntarthatóbb és zöldebb irányba fejlődjön tovább. Szükséges megvizsgálnunk minden olyan lehetőséget, amely a jelenlegi tevékenységeinket fenntarthatóbb és energiahatékonyabb irányba tudja terelni, ezzel együtt a káros kibocsátásainkat csökkenteni
– mondta el.
Kiváló bányász elismerésben részesült kollégáink:
Biliczki László geológiai tanulmánya után rögtön a szakmában helyezkedett el. Immáron 39 éves olajipari tapasztalattal rendelkezik, amelyet a Geoinform Kft.-nél és annak jogelődjeinél szerzett meg. A geológiai, kútvizsgálati, valamint a mélybeni kútvizsgálat szervizegységeinél – a ranglétrát végig járva – szenior csoportvezetőként látja el feladatait, kiemelkedő pontossággal, precizitással és munkabírással. Szaktudása, tapasztalata és hozzáállása példaérték.
Keszte László 1981 szeptemberében lett olajipari munkavállaló. Pályafutását rétegnyomásmérőként kezdte. A kútdiagnosztikai mérések kiszervezésével 2000-től a Geoinform Kft. csapatát erősítette. Ezt követően csoportvezetőként bővítette szerteágazó diagnosztikai tudását és tapasztalatát. A MOL Nyrt. kötelékébe 2011-ben tért vissza a gellénházi Kútkarbantartó csoport tagjaként. Azóta elsősorban a dinamo- és echométeres mérések és azok kiértékelése, a mélyszivattyús kutak optimális üzemének beállítása, valamint a szükséges műszerállomány szervizelése a feladata. Csoportjával ellátják a dunántúli területen üzemelő mélyszivattyús kutak karbantartását, a használaton kívüli kutak ellenőrzését és felügyeletét is. Munkáját lelkiismeretesen, kiemelkedő pontossággal végzi, és nagy hangsúlyt fektet a fiatalabb nemzedék képzésére, tudásának tovább adására.
Kovács Gábor 2004-ben kezdte meg olajipari pályafutását a ROTARY Zrt.-nél. A hosszú évek alázatos munkájának elismeréseként folyamatosan lépett előre a ranglétrán és közben meghatározó tagja volt számos kulcsfontosságú projektnek. Jelenleg kútjavítási tevékenységgel kapcsolatos feladatokat lát el Magyarországon nappalos főfúrómesterként. Munkáját megbízhatóan, az olajipari és biztonságtechnikai előírásoknak megfelelően, precízen végzi, továbbá kollégái minden helyzetben számíthatnak széleskörű szaktudására és támogatására.
Temesvári János 1987 szeptemberi munkába állása óta dolgozik a MOL Nyrt.-nél és jogelődjeinél. Megkérdőjelezhetetlen szakértelmét és munkához való páratlan hozzáállását nap mint nap bizonyítja. Pályafutása legelejétől támogatja a fluidumbányászati tevékenységet. Kollégáival közösen fektette le a mai logisztikai kiszolgálás alapjait. Az elmúlt 37 évben minden olajcsepp és gázmolekula, amely a mai Fúrási és Kútmunkálati Menedzsment munkájához köthető, az ő tevékenységéhez is szorosan kapcsolódik.
Tóth Sándor szénhidrogénipari pályafutását 1987-ben kezdte a Nagyalföldi Kőolaj- és Földgáztermelő Vállalat szegedi Bányászati Üzemében. Évtizedeken keresztül gyűjtőállomás-kezelőként dolgozott, 2022 decemberétől pedig a Kiskunhalas-Szank Régió MOL Üllés Gázgyűjtőállomás műszakvezetői feladatait látja el. Az Üllés-Kelet mező üzembehelyezésében és a mezőt érintő projektekben aktívan részt vett. Feladatait a kezdetektől fogva nagy elhivatottsággal, kellő odafigyeléssel végzi. Tulajdonosi szemléletének köszönhetően a technológiák mindig az elérhető legmagasabb szinten termelnek. A szakma iránti elkötelezettsége, tisztességes magatartása példaértékű. A napi üzemvitelben kollégái és vezetői mindig számíthatnak rá. Szaktudása és alapos munkavégzése fontos alappillére a területnek.
Miniszteri elismerő oklevelet kapott
Szin László 29 éve erősíti rezervoármérnökként a MOL mindenkori rezervoármérnöki csapatát. Tevékenységének, gyors gondolkodásának és pragmatikus megközelítésének köszönhető az utóbbi években több mint 100 termelésoptimalizálási projekt, amely jelentősen hozzájárul a PO sikerességéhez, illetve a magyarországi természetes termeléscsökkenés mértékének mérsékléséhez. Laca a rezervoármenedzsment csapat oszlopos tagja, fiatalok szakmai mentora, és egy aktív híd a társszervezetek felé. Humora és tapasztalata képes oldani a nehéz feladatok okozta stresszt, és formálni a teljes csapat gondolkodásmódját.
Továbbá Fekete Ferenc 40 éves, Anger Tamás 45 éves Bányász szolgálati oklevelet vehettek át.
Szívből gratulálunk! Jó szerencsét!
Forrás: MOL