Az OECD tanulmányából kiderül, hogy a következő években szükséges lesz a nyugdíjkorhatár emelése. Így a jövő nyugdíjasai tovább fognak dolgozni és vélhetően a nyugdíjak is alacsonyabbak lesznek a mostaninál – írja a napi.hu.
Az elöregedés miatt sok országban jellemző változás az öregségi nyugdíjkorhatár emelése lett, lassan eltűnik a férfiak és a nők nyugdíjkor-határának különbsége. Az öregségi nyugdíjkorhatár emelése az OECD tagállamaiban a 2017 közepéig ismert jogszabályok alapján átlagosan lassan körülbelül három évvel fog emelkedni. A legnagyobb ugrás azokban az országokban lesz, ahol a nyugdíjba vonulás korhatárát a várható élettartamhoz kötötték – írja a napi.hu.
Az OECD tanulmánya arra hívja fel a figyelmet, hogy bár több tagállam megemeli az öregségi nyugdíjkorhatárt, a jelenleg ismert jogszabályokban rögzített korhatárváltozás alacsonyabb annál, mint ami az aktív és a nyugdíjas életperiódus közötti egyensúly fenntartásához szükséges lenne.
Az OECD tagállamok közül 18-ban lesz 65 év a nyugdíjkorhatár – köztük Magyarországon is -, Dániában, Olaszországban, Hollandiában viszont 70 év fölé emelkedik a következő ötven évben.
Magyarország is azon OECD-tagállamok közé tartozik, ahol 65 évre emelkedik fokozatosan (2022-ig) a nyugdíjkorhatár, csakhogy ez a módosítás is vélhetően elégtelen lesz, hiszen legutóbb az Eurostat tanulmánya hozta ki, hogy hazánkban 72 évre kellene emelni a nyugdíjkorhatárt ahhoz, hogy az elöregedés ne csökkentse jelentősen a nyugdíjasok életszínvonalát. Az OECD emiatt egyebek mellett a magyar kormánynak javasolta az alapnyugdíj bevezetését – amely mindenkinek járna szolgálati időtől függetlenül.
Forrás: napi.hu