A Vállalatpolitikai Bizottság első félévi ügyrendi ülését Brüsszelben tartotta, március 25-26-án. A kétnapos ülés napirendjén az EÜT direktíva további átszerkesztésének kérdése, a szakszervezetek részéről az EÜT-nek nyújtott támogatás javítása, az IndustriAll 2020-ban tartandó kongresszusának előkészületei, a szakszervezetek kapacitásának fejlesztése, a Brexit várható hatásai a vállalatpolitikára, EÜT és vállalati szerkezetváltás esetek megvitatása, valamint a társszövetségek hírei szerepeltek egyebek mellett.
Az első ülésnapon az EÜT direktíva témakörében az ETUI szakérői, Stan de Spiegelaere és Romuald Jagodziński felmérést készített az EÜT-k tényleges működéséről, a 2009-ben történt EÜT direktíva átszerkesztése óta tapasztalható javulásról a konzultációs, információs és a képzésre való jogok tekintetében, általában a részvételi gyakorlat minőségének erősödéséről.
A tíz évre visszatekintő felmérésből látható, hogy az EÜT-k csupán 10%-ban mutatható ki az információs-konzultációs gyakorlat számottevő javulása és a tényleges konzultáció megvalósulása. A legtöbb EÜT-ben a vezetés egyoldalú tájékoztatása a gyakorlat az érdekképviseletek és szakértők bevonása nélkül, tényleges konzultációról az információ időben történő átadásáról csak kevés EÜT számol be és az eredmények a tíz évvel ezelőtti felméréshez képest is alig javultak. A beszámoló egyelőre bizalmas, az ETUI hivatalos publikációját követően lesz elérhető az érdeklődők számára.
Az előbbi témához kapcsolódott Adam Pokorny, az Európai Bizottság Foglalkoztatási Főigazgatóságának vezetőjének a prezentációja. Előadásában az EÜT direktíva eddigi átszerkesztésének hatásait vizsgálta és az összegzésben rámutatott a tanácsok korlátozott számára, az információ és konzultáció részleges voltára a transznacionális kérdésekben, a tapasztalatok és a jó gyakorlatok megosztásának szükségességére, valamint a Direktíva egyes rendelkezései betartásával kapcsolatos nehézségekre. Ugyanakkor ajánlást is tett egy EU szinten adandó politikai válaszra a hiányosságok kezelésére egy gyakorlati kézikönyv szerkesztése formájában a gyakorló EÜT tagok számára, továbbá az EU tagállamok közötti párbeszéd elősegítése és EU támogatásokra való pályázatok formájában.
Az EÜT-nak nyújtandó szakszervezeti támogatás kérdésköre tekintetében Andrea Husen-Bradley, az ETUI képzési osztályának munkatársa tartott tájékoztatást az elvégzett és folyamatban lévő tevékenységről. Az IndustriAll munkacsoportja irányelveket és eszköztárat dolgozott ki, mely kitér a digitalizációval összefüggő kihívások gyakorlati kezelésére. Tájékoztatás hangzott el az újonnan kezdeményezett EÜT tárgyalásokról, vagy a meglévő megállapodások újra tárgyalásáról, valamint az ETUI által javasolt képzésekről.
A szakszervezeti kapacitás építés témakörében Krén Ildikó, az IndustriAll politikai tanácsadója tartott politikai vitaindító előadást.
A második ülésnapon a Bizottság a Brexit várható hatásait vizsgálta az uniós tagállamok vállalatpolitikájára. Ezt követően olyan konkrét vállalati esetek kerültek napirendre, ahol mergerek, akvizíciók és egyéb szerkezetváltások következtében az EÜT megállapodásokat újra kell tárgyalni, vagy új tanácsokat kell létrehozni, azonban azok akadályba ütköznek a vezetés támogatásának, vagy az érdekképviseletek egyetértésének hiányában, vagy szakszervezetek hiányában és a munkavállalói kezdeményezés elmaradása miatt az adott vállalatoknál. A tárgyalt vállalatok többsége a fémipari ágazatban és az autógyártásban működik.
Az IndustriAll Titkárság jelentését követően a közelgő európai parlamenti választásokra való előkészületekről volt szó. Az IndustriAll felkéri a nemezti szakszervezeti szövetségeket, hogy tagszervezeti hálózatukon keresztül hívják fel a választópolgárok figyelmét a választások jelentőségére, a részvétel fontosságára, és arra, hogy a nyilvánosság szabadságát, a munkahelyi demokráciát támogassák szavazatukkal. A szövetség állápontja szerint legfőbb ideje annak, hogy a politika a munkavállalókat helyezze előtérbe és a munkavállalók bizalmának visszanyerésére törekedjen.
A vállalati törvénycsomag és a fizetésképtelenségre vonatkozó direktíva, mely a kártalanítás sorrendjében a munkavállalóknak elsőbbséget biztosít, bemutatását követően a Bizottság elfogadta Daniel Valtakari finnországi tag javaslatát a Bizottságon belüli interaktív tréningre vonatkozóan és az őszi ülést október 16-17-ére tűzte ki.
A Vállalatpolitika Bizottság ülésén a MOL-csoport EÜT részéről Kis Bálint elnök és Éblné Németh Margit koordinátor vett részt.
Összeállította: Éblné Németh Margit