Egy friss tanulmány szerint a munkáltatók nem fektetnek be a hibrid munkát végző alkalmazottaik termelékenységét növelő technológiákba, annak ellenére, hogy aggódnak a munkateljesítményük miatt – írja Piac és Profit.
A koronavírus-járvány több mint 18 hónapja alatt a vállalatok Európa-szerte kénytelenek voltak távmunka-gyakorlatokat bevezetni. A megkérdezett munkáltatók alig több mint egyharmada (36 százalék) állítja, hogy a vállalatuk biztosította a szükséges eszközöket és technológiát ahhoz, hogy a távmunka során a munkavállalók termelékenysége megmaradjon.
Az új megoldások bevezetésének elmaradása ellenére a munkáltatók többsége (53 százalék) elismeri, hogy a mesterséges intelligenciába (AI) és az automatizálásba való befektetés növeli a hibrid munkaközösség termelékenységét. Ezek az eredmények a Ricoh Europe által a múlt hónapban közzétett kutatáson alapulnak, amely kimutatta, hogy a munkáltatók kétharmada (65 százalék) nem bízik teljes mértékben az otthoni munkavégzésben dolgozó munkatársaiban.
A Ricoh Europe megbízásából az Opinion Matters által készített tanulmányban 1500 európai vállalat döntéshozóját kérdezték meg. Az eredmények azt sugallják, hogy a munkáltatók nem értik, milyen akadályokkal kell szembenézniük alkalmazottaiknak, amelyek gátolják a termelékenységet.
Úgy tűnik, hogy a munkáltatók jelentősen túlbecsülik azt az időt, amelyet alkalmazottaik olyan feladatokra tudnak fordítani, amelyek magas értéket jelentenek az ügyfelek számára. A munkavállalók azt állítják, hogy kevésbé értékteremtő tevékenységekkel töltik a legtöbb időt. A legtöbb munkáltató (69 százalék) úgy véli, hogy alkalmazottai naponta akár 180 percet is töltenek magas hozzáadott értéket teremtő tevékenységekkel, míg idén márciusban, amikor hasonló kérdést tettek fel a munkavállalóknak, az általuk átlagban adott becslés eredménye mindössze 73 perc volt.
A cégvezetők fontosnak tartják az irodai jelenlétet
Az olyan technológiákba való befektetés hiánya, amelyek lehetővé teszik a munkavállalók számára, hogy bárhonnan produktívan dolgozzanak, arra utal, hogy a munkáltatók nincsenek megfelelően felkészülve a hibrid munka világának valóságára. Az európai vezetők több mint fele (54 százlék) úgy véli, hogy a fizikai együttműködés az irodában kritikus fontosságú vállalkozásuk jövőbeli sikere szempontjából. Ennek ellenére csak 27 százalékuk gondolja úgy, hogy vállalata a következő 12 hónap során visszatér az ötnapos irodai munkahéthez.
David Mills, a Ricoh Europe vezérigazgatója szerint: “A munkáltatók egyértelműen nagy hangsúlyt fektetnek a személyes együttműködésre, de meg kell találniuk a kényes egyensúlyt a vállalati kultúra és a csapatszellem fenntartása között is, amelyet gyakran az irodai munka során lehet a legjobban megtapasztalni, valamint a hibrid munka előnyeit kihasználva. Fontos megjegyezni, hogy a hibrid munkavégzés során a termelékenységet elősegítő technológiák akkor is előnyösek, amikor a munkavállalók az irodában tartózkodnak. Ez különösen igaz az automatizálásra és az AI-alapú eszközökre, amelyeket a munkavállalók egyre inkább kívánnak, hogy mentesülhessenek az ismétlődő, kevésbé értékteremtő feladatok alól, így a kifizetődőbb feladatokra összpontosíthassanak.”
Nicola Downing, a Ricoh Europe COO-ja hozzátette: “Az elmúlt 18 hónap során a vállalkozások több mint elég turbulenciát éltek át. Bár sok cég hihetetlen ellenálló képességről tett tanúbizonyságot, bizonyos esetekben azt kockáztatják, hogy elveszítik a világjárvány idején velük maradt tehetségeket, ha nem fektetnek be olyan technológiába, amely a hibrid munka korszakában és azon túl is növeli a termelékenységet. A munkáltatóknak szem előtt kell tartaniuk, hogy a hibrid munkamódszerek elfogadása növeli a termelékenységet és elősegíti a lojalitást: a munkavállalók igényeit helyezi a döntéshozatal középpontjába, elkötelezettséget és megértést tanúsít az általuk tapasztalt kihívások iránt.”
Forrás: Piac és Profit