Béremelési korrekciót, legalább 1,2 százalékos visszamenőleges nyugdíjkiegészítést, a nemek közötti béregyenlőtlenség megszüntetését, valamint a közszolgáltatók számára mielőbbi bérajánlatot követel a Magyar Szakszervezeti Szövetség. Ezt a KSH inflációs adatai és a GDP-növekedés alapján nemcsak indokoltnak tartja, hanem el is várja. A szövetség a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma összehívását szorgalmazza.
Örömmel üdvözli a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ), hogy a „magyar gazdaság Európa élmezőnyében van”, s a GDP a vártnál jobban, 4,9 százalékkal növekedett. Ennek alapján teljesen egyértelmű, hogy a „haszonból” a munkavállalók is részesüljenek – írja közleményében a mintegy 120 ezer tagot képviselő szövetség. A MASZSZ elnöke, Kordás László emlékeztet: a kormány tavaly év végén egyoldalúan, a szakszervezeteknek ígért egyeztetés nélkül 8 százalékos minimálbér-emelésről döntött, miközben a gazdasági növekedés ennél jóval többet, mindenképpen kétszámjegyű mértéket is elbírna. A MASZSZ ebbe továbbra sem hajlandó beletörődni, s most, a GDP növekedési mértéket ismerve mielőbbi újabb egyeztetést és béremelési korrekciót szorgalmaz. A szövetség elvárja, hogy a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma mielőbb egyeztessen a bérkiegészítésről.
Mint az köztudott, a nyugdíjak emelésével is végtelenül elégedetlen a szövetség, hiszen az érdekvédők és a nyugdíjasokat képviselő szervezetek – így a MASZSZ nyugdíjas tagozata – már a kormány által tavaly év végén jóváhagyott 2,8 százalékot is méltatlanul kevésnek tartotta. Most viszont, hogy kiderült, az éves infláció 4,7 százalék – amelyből vélhetően 4 százalék körüli érték realizálódik majd –, ezért a szövetség 1,2 százalékos azonnali nyugdíjkiegészítést szorgalmaz. Ezt az elnök az élelmiszerárak drasztikus növekedésével is indokolja.
Az árakhoz, a megélhetési költségekhez viszonyítva egyre több idős ember számít kisnyugdíjasnak, százezrek nyomorognak már így is, de mostantól még többen lesznek, akiknek havonta dönteniük kell: rezsit fizessenek, kiváltsák a gyógyszereiket vagy ennivalót vegyenek. Kordás hangsúlyozza: egyértelműen embertelenség lenne nem eleget tenni a nyugdíjkiegészítési igénynek. Amennyiben erre a kormány nem reagál, idős emberek tömegeit fogja szándékosan nyomorba taszítani – szögezte le Kordás.
A MASZSZ elnöke a nemek közötti, a nők hátrányára továbbra is fennálló jelentős bérkülönbségre is felhívja a figyelmet, mert úgy látja, a kormány az uniós ajánlás ellenére sem hajlandó ezzel a súlyos problémával érdemben foglalkozni. Ezt támasztja alá a KSH legfrissebb jelentése is, amelyből egyértelműen kiderül, hogy – egy átmeneti közelítés után – újból mélyült a férfiak és a nők közötti bérszakadék. A Magyar Szakszervezeti Szövetség mielőbb tárgyalna a kormány illetékeseivel a helyzet rendezéséről.
Kordás László felhívja a figyelmet a közszolgáltatásban egyre forrósodó hangulatra is, amelynek oka a kormány bérajánlatának halogatása. A közlekedési ágazatban dolgozók és a vízszolgáltatók körében is egyre nagyobb az elégedetlenség. A MASZSZ várhatóan a jövő héten egyeztet a Közszolgáltató Vállalkozások Konzultációs Fórumának résztvevőivel arról, hogy milyen közös fellépéssel lehet a kormánytól ajánlatot kikényszeríteni. Elképzelhető – monda az elnök –, hogy az érintett szakszervezetek egységesen fognak kollektív munkaügyi vitát kezdeményezni a kabinettel.
(Fotó: Getty Images)
Forrás:veledvagyunk.blog.hu