Ez a lemez nekünk, magyaroknak különösen is kedves. Az olasz gamba (baryton) játékos a kismartoni kastély Haydn-termében Bécsi Filharmonikusok muzsikusaival rögzítette Haydn-nak az Esterházy „Fényes” Miklós herceg számára írt baryton-trióit (hármat), illetve Lidl, Hammer és Tomasini műveit.
A szorgos már-már munkamániás Joseph Haydn összesen mintegy 126 baryton-triót írt „a pompakedvelő” Eszterházy „fényes” Miklós herceg számára, aki maga is kiváló baryton (gordonka-szerű) játékos volt. Maga a baryton mint hangszer abban az időben igen népszerű volt, kedves bájos hangjával többen a hangszerek hercegének (nem véletlen a herceg kedvence is), vagy ahogyan Leopold Mozart a „legkecsesebb hangszernek” nevezte. Kastélya 20 évig szinte zarándokhely volt a kultúrát szomjazók számára, ámulatba ejtette Mária Teréziát, Goethe-t. Színházi (bábszínház is) és operai előadások, koncertek, képzőművészeti kiállításokat, vadászatokat, lakomákat, táncestélyeket és tűzijátékokat rendeztek a prominens vendégsereg szórakoztatására. Hát nem csoda, hogy boldogan mentek oda, és ezért ennek a hangulat keresésére vágyunk most mi is. Életrajzírói úgy tartották, hogy Miklós herceg „úgy élte életét, mintha legalább kettő lett volna belőle. Egyik a főnemesi katonaélet, a másik pedig a rokokó túláradó mesevilágában élő uralkodó, akinek a jelszava: Színház az egész világ!
A lemezen Haydn 3 D-dúr divertimento, Hob. XI:113, Hob. XI:27 és a Hob. XI:97, illetve a korszak baritonvirtuózának Andreas Lidl G-dúr divertimento No 3, Franz Xaver Hammer A-dúr szonáta és Aloisio Luigi Tomasini C-dúr barytontrió, Kor. 19 művei hallhatóak.
A lemez valóban varázslatos, csodás hangzás és felvétel, Maddalena Del Gobbo és társai a Bécsi Filharmónikusok művészei Robert Bauerstatter (brácsa), David Pennetzdorfer (gordonka) és Ewald Donhoffer (csembaló) nyújtanak bepillantást a herceg csodákkal teli rokokós környezetébe, de jó lenne akkor és ott lenni!
Varga Ferenc Illés