A Szakszervezeti Ifjúsági Akció öt hazai konföderáció ifi vezetőinek összefogásával, a Friedrich Ebert Stiftung szakmai és anyagi támogatásával született meg. Célja megismertetni, hogy a szakszervezetek miért és hogyan küzdenek a mindennapokban, és ezért mit tesznek. Sokadik kisebb-nagyobb rendezvényeik lebonyolítását követően, 09.13-14-én konferenciát szerveztek, ahol külföldi (Európai Szakszervezet Szövetség ETUC) és hazai szakszervezeti vezetők osztották meg véleményüket, és foglaltak állást, szerintük mi az érdekvédelem jövője, mik az irányok és mi a jelenlegi tendencia.
A panelbeszélgetés az egyéni érdekérvényesítés, érdekvédelem témájával indult, és azt a kérdést feszegette, hogy vajon a mai fiatalok hogyan tekintenek ennek létjogosultságára és mi a szakszervezetek szerepe ebben. Fontos téma volt a Szakszervezet fenntarthatósági elkötelezettsége, aktív szerepvállalása, valamint a politikai életben betöltött szerepe.
A workshopok témái között szerepelt a progresszió és szakszervezetek, a mobilizáció fenntartható fejlődése a munkahelyeken, kommunikáció és stratégiai aktivitások alacsonyabb szinteken, klímaváltozás és annak munkahelyi aspektusai. Szakszervezetként is fontos ezzel foglalkozni, hiszen a munka világát sem hagyják érintetlenül a környezeti változások. A cégek környezettudatosabb hozzáállásával a munkavállalók foglalkoztatási feltételeit is javítani lehet, ebben pedig szintén fontos szerepe lehet a szakszervezeteknek.
Badó Zoltán
Geoinform Kft.