A hazai cégek egyelőre csupán kis százaléka támogatja a kisgyermeket nevelő munkavállalókat – derül ki egy friss kutatásból. A munka és magánélet egyensúlya azonban elengedhetetlen a munkatársak elkötelezettségéhez, vallja a K&H, ezért a pénzintézet számos támogatást nyújt a dolgozók számára, az életkorhoz, családi állapothoz és egyéni igényekhez igazodóan.
Egy nemrég megjelent kutatás adatai alapján a munkavállalók 70%-a olyan helyen dolgozik, ahol egyáltalán nem támogatják a kisgyermeket nevelő munkavállalókat, holott a munka és a magánélet egyensúlya elengedhetetlen ahhoz, hogy hosszú távon motiváltak legyenek a munkavállalók. „Bár a kutatás alapján a családbarát szemléletmód egyelőre nem jellemző általánosan a hazai vállalatokra, a K&H-nál dolgozó több mint 4000 munkatársunk számára több ilyen lehetőséget is kínálunk, így az iparági átlag fölött van nálunk azok aránya, akik egészséges egyensúlyban érzik a munka és a magánélet arányát” – tájékoztatott Végh József, a K&H HR igazgatója.
„A családbarát intézkedések azonban nemcsak a nőkért vagy a kisgyermekes szülőkért vannak. Megoldást nyújthatnak például a nyugdíj előtt állók problémáira vagy a digitális generáció dinamikus fejlődési igényeire is. Fontos azt is látni, hogy ma már 4 generáció van jelen a foglalkoztatottak között, és az eltérő korosztályú munkavállalók elvárásai és motiválási lehetőségei is különbözőek. Így a cégeknek ezeket az eltérő igényeket is figyelembe véve kell kialakítaniuk a megfelelő munkakörnyezetet és kínálni lehetőségeket” – hangsúlyozta ki a szakember.
Hogyan nyújthat egy cég támogató környezetet dolgozóinak?
A K&H az elmúlt másfél évtizedben számos olyan családcentrikus kezdeményezést indított, ami nemcsak a HR szakmában nyert elismerést, de más cégeknek is segítséget jelenthet abban, hogy az üzleti érdekek mellett a magánélet meghatározó területeit is jobban figyelembe tudják venni.
- Gyerekbarát iroda: A K&H székházban dolgozó munkatársak igénybe vehetik a gyermekbarát munkahelyi irodát, ahol a munkatársak úgy végezhetik el feladataikat, hogy közben gyermekük velük együtt, saját szülői felügyelet mellett egy játszósarokban töltheti el az időt. A gyermekbarát munkahelyi szobát több vállalat képviselője látogatta meg az elmúlt években hasonló szobája kialakítása előtt.
- Kismamák visszatérésének támogatása: A tizenegy éve működő „K&H welcome back” program a kismamák helyzetét igyekszik megkönnyíteni, és segíti visszatérésüket a munka világába. A programnak köszönhetően a korábbi 20%-ról 86%-ra emelkedett a visszatérő kismamák aránya.
- Részmunkaidő és otthoni munkavégzés: A visszatérő kismamák között erőteljes igény mutatkozik a részmunkaidős álláslehetőségekre, amit jól mutat, hogy a kismamák 27%-a részmunkaidőben tért vissza. A részmunkaidő és a távoli eléréssel működő otthoni munkavégzés azonban nem csak számukra kedvező, bármelyik munkatársnak vonzó lehet, amit egyértelműen mutat az, hogy több mint 4000 munkavállaló közül ma már több százan atipikus foglalkoztatás keretében dolgoznak.
- Szociális támogatások: A választható juttatási keretben a K&H bölcsődei, óvodai és beiskolázási támogatást nyújt a dolgozóknak, és a gyermekek családi napköziben történő ellátását is finanszírozza, ez utóbbi évente mintegy 300 gyermek táborozásának támogatását jelenti. A még gyermekáldás előtt álló kollégák igény esetén anyagi támogatást kapna a lombikbébi programhoz, hogy a kívánt gyerekek megszülethessenek.
- Apaszabadság megemelése: A gyermek születése esetére járó 5, illetve iker születése esetén igényelhető 7 munkanap fizetett távollétet további 3 nappal megemelték annak érdekében, hogy az édesapák a gyermek születésekor megnövekedő otthoni teendőkben nagyobb mértékben tudjanak segíteni. Az intézkedés alapján átlagosan évi 80 férfi munkatárs élvezheti a gyermek megszületésekor a hosszabb idejű otthoni tartózkodást.
- Szülői klub: A munkatársak szülői kihívásainak támogatását rendszeres programsorozat segíti, ahol olyan témákat dolgoznak fel, mint a gyerekek életének mérföldkövei és azok kezelése, az egyedülálló szülő élete vagy a családi krízisek okai és kezelésük.
Fotó: Guillermo Sánchez on Unsplash
Forrás: munkaugyek.hu